BLOG DETAY

Kilo verme sağlığımız için vücudumuzun ideal kilo aralığında olmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için çok çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak kilo vermenin temelini sağlıklı, yeterli ve dengeli bir diyet yapmak oluşturmalıdır. Çünkü verilen kilonun yağdan mı, sudan mı yoksa kastan mı verildiği en önemli noktadır. Eğer dengeli ve yeterli bir diyet yapıyorsanız verdiğiniz kilonun %90 ve üzeri yağdan olan kayıplarla gerçekleşmelidir.

Sağlıklı bir kilo verme diyetinde karbonhidrattan sağlanan enerji günlük alınan toplam enerjinin %55-65’ini oluşturmalıdır. Aynı şekilde protein ve yağ için bu değerler sırasıyla %12-15 ve %25-30 aralıklarındadır. Yani vücutta yağ kaybı sağlamak için yağsız yada ekmeksiz beslenmek doğru ve yeterli değildir.  Sağlıklı kilo vermek için yapılan diyetlerin bir diğer özelliği de bazal metabolizma hızımızın mutlaka üstünde bir kaloriye sahip olmasıdır. Çünkü vücudumuz günlük çalışma rutinini ancak bu kaloriyle beslenerek sağlayabilir, altında kalorilerle beslenmek kısa sürede sizlere kilo kaybı sağlasa da hem metabolizmanıza olumsuz etkiler yapacaktır hem de sonrasında normal kalorili beslenmeye başladığınızda verdiğinizden daha fazla kilo almanıza sebep olacaktır.

Sağlıklı kilo vermenin temeli her hafta rutin kontroller yapılarak ve diyetinizin enerjisi ve içeriği sizin ihtiyaçlarına göre belirlenmekten geçmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında sağlıklı kilo vermek için öncelikle kan testlerinin yapılması ve diyetisyen kontrolünde diyete başlamanız önemlidir.